مقالات

کانکتورها و اتصالات  ZIF  و غیرZIF

کانکتور و اتصالات ZIF و غیر ZIF

امروزه در اغلب مدارها و دستگاههای الکترونیکی استفاده گسترده از کانکتور و اتصالات ZIF و غیر ZIF برای ایجاد ارتباط رسانا و تبادل سیگنال و دیتا امری معمولی است و به تناسب نوع مدار و بکار گیری کابلهای مختلف و بخصوص کابلهای فلت و همچنین قطعاتی مانند آی سی ها ، از انواع کانکتور و سوکت استفاده میگردد .

همانگونه که مشخص است سوکتها و کانکتورها تنوع خیلی زیادی دارند آنهم با ویژگیهای متفاوت ، که در اینجا قرار نیست به همه ویژگیهای آنها بپردازیم ، فقط به لحاظ اهمیت برقراری یک اتصال پایدار و صحیح در هر مدار الکترونیکی در اینجا به دو نوع مهم از آنها اشاره می نماییم

کانکتورها و اتصالات ZIF

 Zero insertion force (ZIF)  نوعی سوکت یا کانکتور الکتریکی است که برای جا زدن صحیح و اتصال پایدار یک کابل فلت FFC ، یا مثلا پایه های متعدد یک IC در محل خود و ایجاد اتصالات کامل ، به مقدار بسیار کمی نیرو برای قرار گرفتن در محل خود نیاز دارند ،شاید به معنای واقعی کلمه مقدار صفر نیرو.

(کانکتور و اتصالات ZIF) بنابراین مخفف کلمات Zero insertion force دقیقا به همین عنوان انتخاب گردیده است. تا نشان دهد بکارگیری این سوکت زحمت و دقت خیلی زیادی برای برقراری یک اتصال پایدار و ایمن ندارد.

مثلا در یک کانکتور و اتصالات ZIF که برای قرار دادن یک آی سی بر روی برد الکترونیکی نصب شده است ویژگی بارز این نوع سوکت کاملا مشخص است .

بصورت معمول در کنار این نوع سوکتها یک اهرم و یا ضامن و قطعه جابجا شونده قرار داده شده است که لازم هست قبل از قرار دادن آی سی در محل آن حتما از باز بودن این اهرم اطمینان حاصل گردد و پس از قرار دادن آی سی در محل خود عملا به هیچ نیرو و فشار قابل توجهی نیاز نیست .

در برخی موارد حتی وزن خود قطعه کافی است تا پینها در محل خود قرار بگیرند و حال زمان آن است که اهرم و یا ضامن مربوطه بسته و با اینکار پین ها با فشار اهرم به اتصالات به صورت محکم و پایدار متصل گردند و به این ترتیب مطمئن باشیم که نصب قطعه به درستی صورت گرفته و می توان آن را با خیال راحت تست نمود .

سوکت و کانکتورهای غیر ZIF 

و اما سوکت و کانکتورهای غیر ZIF دقیقا در مقابل این نوع کانکتورها و سوکتها قرار دارند هیچگونه اهرم و ضامن نگهدارنده ندارند و برای جا زدن کابل در محل کانکتور و یا یا استقرار دقیق یک قطعه بر روی سوکت مربوطه باید با استفاده از فشار مناسب دست و توجه به اینکه اتصالات دقیقا در محل صحیح خودشان قرار دارند اتصالات برقرار میگردد .

پاسخ این است که هر دو نوع کانکتور ویژگی هایی دارند که در زیر بصورت مختصر به انها اشاره گردیده و این کارشناسان و طراحان فنی دستگاهها و مدارهای الکترونیکی هستند که بر اساس نوع کاربرد و استاندارد های مربوطه ، با دقت نظر به اینکه ،هم از نظر فنی و ایمنی و هم از بعد اقتصادی و مقرون به صرفه بودن مناسب باشد .

برای هر بخش از مدار یک نوع خاص از این کانکتورها را برای کار اتصالات انتخاب می نمایند.

ویژگیهای مهم کانکتور و اتصالات ZIF و غیر ZIF (Zero Insertion Force)

 

 • از یک اهرم ، نگهدارنده و محرک برای قرار گرفتن کابل و قطعه در محل خود استفاده می نمایند
 • سایش و فرسایش قطعات اتصال بسیار کمتر می باشد.
 • دقت و سرعت عمل در جا زدن ، به دلیل وجود لبه های راهنما ی نگهدارنده اضافه شده قابل توجه است
 • برای محیط های دارای لرزش بهترین انتخاب می باشند
 • تا حدودی قیمت بیشتری دارند
 • اندازه و حجم بزرگتری دارند و فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند .
 • در اندازه و رنگهای مختلف و برای کاربرد های مختلف موجود می باشند .

 

 ویژگیهای مهم اتصالات غیر ZIF

 • از ویژگی ایجاد اصطکاک برای اتصال و برقراری اتصال پایدار استفاده می نمایند و هیچگونه اهرم و یا ضامن و دسته ای برای نگهداری و هدایت پین قطعات و یا سر کابلها وجود ندارد
 • برای مدارهای استاتیک گزینه مناسبی می باشند.
 • دارای وزن کوچکتر و سبک تر و کم حجم تر از از کانکتور و اتصالات ZIF
 • قیمت مناسب و نسبت به کانکتورهای زیف ارزانتر می باشند
 • در اندازه و رنگهای مختلف و برای کاربرد های مختلف موجود می باشند
 • برای برقراری اتصال باید دقت و توجه شود که هنگام جا زدن کابل و یا قطعه در محل خود از فشار مناسب استفاده نمایید.
cropped cropped Iflat Logo
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
خانه
0 علاقه مندی
حساب کاربری من